STANDARDY OCHRONY DZIECI PODCZAS WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ, TZW. „KOLĘDY” W PARAFII  ŚW. JANA CHRZCICIELA W ZŁOTYM POTOKU  dokument – do pobrania: Standardy_ochrony_dzieci_podczas_wizyty_duszpasterskiej_zw_koledy.pdf

Oryginał znajduje się w zakrystii kościoła.

Standardy ochrony dzieci podczas wizyty duszpasterskiej, tzw. „kolędy”.

Wskazania prewencyjne dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Wprowadzenie

            W związku ze zbliżającą się kolędą, w trosce o bezpieczeństwo małoletnich, zgodnie z wymogami ochrony wynikającymi z tzw. „Ustawy Kamilka”, przygotowano wskazania, które należy uwzględnić podczas organizowania i realizowania wizyt duszpasterskich. Ze względu na duże zróżnicowanie parafii i lokalnych zwyczajów nie podaje się jednego modelu standardów kolędowych, lecz obowiązkowe zasady, które należy dostosować do miejscowych warunków i potrzeb. Priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i dobro powierzonych naszej opiece dzieci, a punktem odniesienia istniejące już standardy ochrony przyjęte w parafiach. Bezpośrednia odpowiedzialność w tym względzie spoczywa na duszpasterzach. Choć ostateczne modele mogą się różnić, to jednak ich wprowadzenie jest obligatoryjne dla wszystkich parafii.

Informacja

Po ustaleniu i przyjęciu stosownych zasad bezpieczeństwa podczas kolędy, należy je omówić z wszystkimi ministrantami parafii, by byli świadomi i zdolni do współpracy  w realizacji działań prewencyjnych. O podjętych działaniach należy poinformować rodziców/opiekunów prawnych ministrantów oraz uzyskać pisemną zgodę na udział ich podopiecznych w posłudze kolędowej.

 

Wskazania kolędowe

Duszpasterze powinni określić sposób realizacji posługi kolędowej i obecności na niej dzieci, uwzględniając stopień i sposób ich zaangażowania, zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, obszary możliwego ryzyka, sposób podtrzymywania kontaktu duszpasterza     z dziećmi, program poszczególnych tras. Rozwiązania przyjęte w parafii muszą uwzględniać następujące punkty:

  1. Należy zorganizować spotkanie szkoleniowe w sprawie kolędowych standardów bezpieczeństwa, na którym byliby obecni duszpasterze, ministranci oraz ich rodzice/opiekunowie prawni. Jeśli rodzice/opiekunowie nie mogą uczestniczyć w tym spotkaniu osobiście, to inną drogą powinni zostać poinformowani o przyjętych ustaleniach prewencyjnych (ustnie lub pisemnie).
  2. Podczas w/w spotkania należy omówić przyjęte zasady bezpieczeństwa wizyt kolędowych, przypomnieć zawarte w standardach parafialnych kodeksy zachowań, zwrócić uwagę na kulturę zachowania, dyskrecję i szacunek wobec sytuacji napotkanych w wizytowanych mieszkaniach oraz wskazania w zakresie kontaktów ze spotykanymi osobami.
  3. Spotkanie szkoleniowe winno być opisane w notatce służbowej i zachowane w aktach parafialnych.
  4. Należy uzyskać pisemną zgodę rodziców/opiekunów prawnych na udział ich podopiecznych w posłudze kolędowej (wzór w załączniku).
  5. Ministrantów nie należy zabierać na trasy, które w ocenie duszpasterzy mogą być z różnych powodów niewskazane, trudne lub zagrażające bezpieczeństwu dzieci.
  6. Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa i aktualne wymogi prawne należy pamiętać, iż podczas kolędy dzieci nie mogą przebywać same bez opieki. Należy tak zorganizować ich kolędową pomoc, by zawsze pozostawały w mniejszej lub większej, ale realnej bliskości z duszpasterzem, któremu towarzyszą (np. innym pokoju, kuchni czy przedpokoju). Dzieci nie mogą same przebywać w obcych mieszkaniach, podwórkach czy na ulicach, chyba,                  że znajdują pod opieką innych dorosłych osób, które mogą podjąć taką opiekę.
  7. Ministranci winni mieć stały kontakt telefoniczny z kolędującym księdzem i rodzicami (zaleca się, by miały też zapisany numer alarmowy oraz kontakt do osoby zaufania).
  8. Właściwe jest omawianie z dziećmi, przed i po, poszczególnych tras kolędowych.
  9. Ministrantów należy tak podzielić, by był wśród nich młodszy i starszy.
  10. Należy unikać kolędy z jednym ministrantem, zawsze powinno być przynajmniej dwóch.
  11. Należy czuwać, by kolęda z udziałem ministrantów nie odbywała się o zbyt późnej porze.
  12. W przypadku potrzeby transportu samochodem (dojazd lub powrót z kolędy) należy uwzględniać wskazania zawarte w parafialnych standardach ochrony, pamiętając o uzgodnieniu tych podróży z rodzicami.

 

Zgoda rodzica/opiekuna prawnego na udział dziecka w wizycie duszpasterskiej (kolędzie)

Ja niżej podpisany(a):

_________________________________________________________________________

imię i nazwisko rodzica lub opiekuna prawnego

_________________________________________________________________________

adres zamieszkania rodzica lub opiekuna prawnego

oświadczam, że posiadam pełną władze rodzicielską jako rodzic/opiekun prawny* dziecka:

_________________________________________________________________________

imię i nazwisko dziecka

____________________________________________________________________

adres zamieszkania dziecka

Ponadto oświadczam, że jestem zaznajomiony/a z przebiegiem oraz tradycją odwiedzin duszpasterskich organizowanych w tejże Parafii, a także z ewentualnymi zagrożeniami, jakie mogą wyniknąć i środkami podjętymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom zgodnie ze Standardami Ochrony Dzieci.

Wyrażam zgodę na uczestnictwo mojego dziecka w odwiedzinach duszpasterskich                   i zobowiązuje się, aby posiadało ono naładowany telefon komórkowy z zapisanymi numerami telefonu do mnie, kolędującego księdza oraz numer alarmowy 112.

___________________                                            __________________________

 miejscowość i data                                                           czytelny podpis